Mācos valodas

5.februāris, 2010

Rakstīt krieviski un runāt latviski

Filed under: No manas pieredzes — Birkas:, , — macosvalodas @ 16:50

Vakar bija pirmā tikšanās par krievu un latviešu valodas stundām. Izrunājām, ko gribu apgūt es un kas latviešu valodā interesē manu skolotāju. Mani, protams, visvairāk interesē rakstīšana (kad runāju, mani uzskata par tīru krievieti, bet gramatika gan drusku klibo). Sarunājām strādāt lielākoties ar interneta palīdzību; tagad nepacietīgi gaidu pirmos uzdevumus. Pastāstīju par savu aizraušanos ar emuāriem, un sarunas gaitā меня осенило – varētu rakstīt emuāru krieviski! Protams, būs drusku jāsaņemas un jāpārvar bailes no rakstīšanas neveikli vai nepareizi. Toties ieguvums varētu būt diezgan liels. Tieši rakstot tak tā rakstu valoda pilnveidojas, vai ne?

Savukārt latviešu valodā man ir ļoti interesanti strādāt ar cilvēku, kas jau kaut ko zina, kas faktiski diezgan labi runā latviski. Piemēram, apspriest “izvērtēt” un “novērtēt” atšķirības, darbības vārda pagātnes formu vai vajadzības izteiksmes nianses. Uzreiz izdomāju gan rakstu darba, gan nākošās sarunas tēmu. Tas viss – jaunnedēļ, bet tagad ķeros pie franču valodas mājasdarbiem!

Advertisements

11 komentāri »

 1. Es tā arī neesmu saņēmusies pat komentēt leišu emuārus… Bet Tu varētu gan rakstīt krieviski, droši vien būtu ļoti interesanti komunicēt ar cilvēkiem no Krievijas.

  Komentārs by Lasītāja — 5.februāris, 2010 @ 16:59

  • Nu jā, ar krievu valodu man ir drusku citādi. Bet franču valodā gan es neko vēl nerakstītu…

   Komentārs by macosvalodas — 5.februāris, 2010 @ 18:44

 2. Krievu valodā taču ir spēcīgi pareizrakstības pārbaudes internetresursi. Ja runāšana nesagādā nekādas grūtības, tad ar rakstīšanu arī nevajadzētu būt. Es krieviski uzrakstīto vienmēr pirms nosūtīšanas dodu izlasīt tam mērkaķu baram 🙂

  Komentārs by svens — 6.februāris, 2010 @ 01:00

  • Internetresursi, protams, ir noderīga lieta, bet ļoti gribētos spēt rakstīt bez jebkādām papildu pārbaudēm (tieši ar šo mērķi nolēmu pamācīties gramatiku).

   Komentārs by macosvalodas — 6.februāris, 2010 @ 15:09

 3. Kārdinājums rakstīt blogu krieviski vienmēr ir bijis, kaut gan tā arī nav īstenots. Akcents man ir briesmīgs, jo sevišķi, kad nogurstu, toties šķiet, ka lasīšana un rakstīšana padodas it labi, gramatika arī nesagādā grūtības. Protams, nezinu, kā būtu, ja rakstītu, droši vien atklātos diezgan liela nesakritība starp to, ko esmu iedomājies un to, kā ir īstenībā.

  Krievu netā ir visādas interesantas lietas. Man patīk vairāk Livejournal sistēma (tas, kā atvasinājums ir LV Sviesta ciba), var labāk un brīvāk komunicēt salīdzinājumā ar wordpress. Regulāri tur lasu, piemēram, Griškoveca rakstīto: http://e-grishkovets.livejournal.com/ un daudzus citus autorus, ne tik zināmus, bet tāpēc ne mazāk interesantus; ru.wordpress vēl neesmu izpētījis, vairāk dzīvojos de.wordpress (tagad tieši pētu, kuras no 100 Vācijā lasītākajām/populārākajām grāmatām esmu pieveicis. Dīvaini, ka šajā sarakstā ir ļoti daudz angļu un krievu rakstnieku darbu, no frančiem tikai divi – Sent Ekziperī “Mazais princis” un Aleksandra Dimā “Grāfs Monte Kristo”).

  Vienreiz, neatceros kur, nejauši uzdūros emuāram, ko latviski raksta jauns krievu cilvēks, kuram latviešu valoda nav dzimtā un kurš raksta ar nolūku uzlabot valodas prasm – tāda kā valodas treniņa dienasgrāmata.

  Komentārs by redzamaisneredzamais — 6.februāris, 2010 @ 11:21

  • Tieši livejournal sistēmā grasos sākt rakstīt. Hm, bet kāpēc Tev liekas, ka “var labāk un brīvāk komunicēt salīdzinājumā ar wordpress”? Man šķiet, arī wordpress tīri labi var komunicēt (hehe, īpaši salīdzinājumā ar blogspot).

   Līdz šim vairāk cibā šo to palasīju. Жж ielūkojos ļoti reti. Paldies par Griškoveca emuāra adresi, būs jāielūkojas.

   Komentārs by macosvalodas — 6.februāris, 2010 @ 15:20

 4. WordPress ir konservatīva, kaut labā nozīmē: proti, tā ir salīdzinoši (tikai salīdzinoši!) droša un sniedz rakstītājam vairāk kontroles opciju, tomēr neizslēdz nelielu “sērfošanas” pa emuāriem iespēju, kas savukārt ir vienkārši nāvējošs blogspot trūkums. Ja tu nevēlies , lai Tevi kāds lasītu, raksti blogspot – šķiet, tāds varētu būt reklāmas sauklis. Livejournal nav neko drošs, toties klejošanas un lasīšanas iespēju ir gana. Tas ir patiešām visinteresantākais resurss, kaut gan tagad to reti izmantoju, jo nav laika vazāties netā. Tas ir vērtīgs, lai arī ļoti pretrunīgi vērtējams un rūpīgi sijājams informācijas avots par sociālajām un politiskajām norisēm Krievijā, kad prese un citi ziņu producētāji ir pārāk saduļķoti. Atsūtīšu visādas saites, ja vēlies.

  Komentārs by redzamaisneredzamais — 7.februāris, 2010 @ 00:23

 5. Jūsu sarunu par Livejournal un krievu bogiem iespaidā bišķi pasērfoju pa LJ. Atradu līdz šim smieklīgāko skaidrojumu, kas ir jaunais Apple produkts Ipad – «яблопата»! 🙂

  Komentārs by Kristaps — 7.februāris, 2010 @ 14:30

 6. galvenais Жж cilveekus pabriidinaat, ka nezini iizti krievu val un treneejies – citadaak Жivjom soжrut

  Komentārs by beka — 11.februāris, 2010 @ 22:56

 7. Не сожрут, не тот случай.

  Ir taču translits: http://www.translit.ru/
  Labi ir izmantot tādas īsas un kompaktas rokasgrāmatas kā:
  http://www.sever-press.ru/ook/index.htm#cont (te ir īss saturs no kurienes savukārt var nokļūt uz sadaļām par dažādām krievu valodas pareizrakstības niansēm).
  Jā, pārbaudīju arī savu rakstītspēju krieviski, neteikšu, ka spoži (jo dažus gadus nav nācies pielietot), tomēr nedēļu ilgs treniņš būtu pietiekams, lai atdzīvinātu pamatiemaņas. Dīvaini, tikai tagad saprotu, ka runāt ir nācies nesalīdzināmi biežāk nekā rakstīt.

  Komentārs by Ernests — 12.februāris, 2010 @ 23:20


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: