Mācos valodas

4.Septembris, 2009

Sēņošana en français

Ne pārāk sen kādā sestdienas pēcpusdienā (zinu, jau zinu, rūdīti sēņotāji teiks, ka jāiet agrā rītā!), tikko atbraukusi uz laukiem, devos sēņot. Jautrāk, protams, būtu divatā vai trijatā, bet kompānijas nebija, tādēļ gāju viena. Tā kā pirms kāda laika biju sameklējusi vārdnīcā, kā franciski ir “sēņot” un “ogot”, pa ceļam uz mežu šie vārdi man atkal ienāca prātā. Mežā bez steigas un bez konkurentiem izstaigāju iespējamās sēņu vietas, pie reizes prātā franciski komentējot to, ko redzu vai daru. Dažus vārdus, protams, nezināju, bet paturēju prātā līdz pārnākšanai mājās, kad varēju atkal ieskatīties vārdnīcā.

Šonedēļ atcerējos sēņošanu franciski (jo brīvdienās netieku uz laukiem) un palūkoju, kas par šo tēmu atrodams internetā. Izrādās, franciski runājošajiem dažādās mājas lapās tiek doti padomi, kā sēņot, t.i., ko lasīt, kā griezt, kā gatavot. Kādā blogā tiek apgalvots, ka sēņošana ir ideāla nodarbe dabā vienam vai kopā ar citiem. Tātad šai ziņā franči – vai vismaz daļa no tiem – varētu neatšķirties no Latvijas iedzīvotājiem.

Franciski atradu informāciju, kā lasīt sēnes, nekaitējot dabai. Pārspriedumus par meža saglabāšanu un cilvēka drošību. Izlasīju arī dažus rakstus par sēņošanas tradīcijām Kanādā un Francijā. Abās valstīs šīs tradīcijas esot saglabājušās no seniem laikiem, kaut gan vairums tomēr sēnes nepazīst un arī nesēņo. Dažos Francijas reģionos rudenī tiek rīkotas sēņu nedēļas, organizējot sēņošanas pārgājienus, kā arī skaidrojot, kuras sēnes ir vai nav ēdamas. Gan Francijā, gan Kanādā, izrādās, ir aktuāls jautājums par privātīpašumu – sēnes pēc likuma pieder tam, uz kura zemes tās izaugušas. Francijā notiek diskusija, vai ieviest atvieglojumus, ja sēnes tiek lasītas paša vajadzībām, nevis pārdošanai. Mja, savos klejojumos pa mežu nemaz neaizdomājos par šādu lietu…

Mans vārdu krājums par meža, augu, sēņošanas un ogošanas tēmām ir nedaudz paplašinājies. Visus daudzos jaunos vārdus diemžēl nespēju paturēt atmiņā, tomēr ir daži, kurus aktualizēju sēņošanas laikā, tagad atkārtoju un turpmāk atcerēšos dzelžaini!

les champignons sauvages – meža sēnes
cueillir des champignons – sēņot
cueillir des baies – ogot

Advertisements

8 komentāri »

 1. Vai franchu valodas izruna stipri atshkjiras no uzrakstitiitaa? kaa ar gramatiku?

  Komentārs by chief_wiggum — 22.Septembris, 2009 @ 20:52

  • Izruna atšķiras no uzrakstītā, bet franču valodā – atšķirībā no, piemēram, angļu valodas – katra burtu kombinācija vienmēr tiek izrunāta vienādi. “Oi” vienmēr būs [ua], “eau” – [o], ch – [š]. Izņēmumi ir, bet salīdzinoši ļoti maz. Ar gramatiku ir tā: lietvārdiem ir divas dzimtes, locījumu nav, darbības vārdi tiek konjugēti, to formas atšķiras atkarībā no personas. Nezinu pat, ko vēl varētu pateikt par gramatiku.

   Komentārs by macosvalodas — 23.Septembris, 2009 @ 11:06

 2. tad jau lasiit var iemaciities atri?

  Komentārs by chief_wiggum — 23.Septembris, 2009 @ 20:33

  • Ē… Lasīt – jā. Saprast, ko lasi, – varbūt ne tik ātri. Lai gan tas atkarīgs no tā, kādus tekstus lasa. Dažās jomās franču valodā ir daudz vārdu, kas līdzinās angļu vārdiem. Es domāju, tas padara franču valodu drusku vieglāk apgūstamu tiem, kas jau zina angļu valodu.

   Komentārs by macosvalodas — 23.Septembris, 2009 @ 21:16

 3. kā latviski izrunāt – es champignons sauvages.

  Komentārs by Kirkenšteins — 25.Septembris, 2009 @ 20:08

  • les champignons sauvages [le šampiņon sovāž] (franču valodā uzsvars vienmēr ir uz vārda pēdējo zilbi)

   Komentārs by macosvalodas — 25.Septembris, 2009 @ 20:58

 4. Ljoti interesanti 🙂

  Komentārs by chief_wiggum — 25.Septembris, 2009 @ 21:22

  • Tas tiesa. Un, jo tālāk mācies, jo interesantāk kļūst.

   Komentārs by macosvalodas — 27.Septembris, 2009 @ 08:34


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: