Mācos valodas

31.marts, 2009

Grūtības ar dzimti

Filed under: No manas pieredzes — Birkas:, , , , — macosvalodas @ 13:49

Kas jums patīk labāk – lietvārdi, darbības vārdi vai īpašības vārdi? Ja runa ir par franču valodu, mana atbilde ir šāda: darbības vārdi un īpašības vārdi man patīk daudz labāk nekā lietvārdi!  Pat darbības vārdu formas paliek atmiņā vieglāk nekā lietvārdu dzimte. Šodien nesekmīgi pūlējos atcerēties, kāda ir lietvārda table (galds) dzimte, kaut šis vārds man ir zināms jau kopš skolas laikiem, kad franču valodu tikai sāku mācīties. Izrādās, sieviešu dzimte – une table.

Advertisements

4 komentāri »

 1. Es arī mokos, līdz šim bezsekmīgi, franču valodā atcerēties dzimti. Divi, manuprāt, labākie ieteikumi, kas der cilvēkiem ar vizuālo atmiņu un domāšanu:
  1) sieviešu dzimtes vārdus atcerēties it kā uz vienas krāsas, piemēram, rozā fona;
  2) attiecīgās dzimtes priekšmetam prātā “piekabināt” vai “uzlikt” noteiktu lietu, bet tādu, lai smieklīgi un viegli atcerēties, piemēram, vīriešu dzimtes priekšmetiem – mazu Čarlija Čaplina hūtīti, bet sieviešu dzimtes priekšmetiem – kādu Elitas Patmalnieces dizainētu aksesuāru.

  Man labākais šķiet variants Nr.2.

  Komentārs by Kristaps — 1.aprīlis, 2009 @ 22:57

  • Kristap, negaidīju no Tevis tik dzimumstereotipiskus atcerēšanās veidus! 😀
   Man pašai lietderīgākie ir izrādījušies šādi paņēmieni (izmantoju te vienu, te otru):
   1) klades lapu, kur pierakstu jaunos vārdiņus, sadaļu divās daļās – kreisajā pusē rakstu vīriešu dzimtes vārdus, labajā sieviešu dzimtes vārdus; cenšos piefiksēt prātā, kurā pusē esmu pierakstījusi attiecīgo vārdu;
   2) klausos un dziedu līdzi dziesmas – un to vārdu dzimte, kas izmantoti dziesmās, man ļoti labi paliek atmiņā;
   3) šis var šķist savāds paņēmiens, bet man der ļoti labi – mācos vārdus pa divi vai pa trīs, piemēram, une table (galds) un un tableau (glezna) – līdzīgi skan, ir ar atšķirīgām nozīmēm, bet katram sava dzimte; vēl viens piemērs – vienas “jomas” vārdiem kā la lampe (lampa) un la lumière reizēm ir arī viena dzimte (tāpat la rue, la route, la voie); vienā pārī savietoju arī vārdus ar aptuveni vienādu nozīmi, bet atšķirīgām dzimtēm – kā la soupe un le potage;
   4) gramatikas grāmatā var atrast sarakstiņu ar galotnēm, kas raksturīgas sieviešu un vīriešu dzimtes vārdiem; pašlaik esmu iegaumējusi, ka vārdi, kas beidzas ar -age, -isme, -eau, lielākoties ir vīriešu dzimtē;
   5) arī esmu mēģinājusi asociēt vārdus ar “vīrišķību” vai “sievišķību”, piemēram, vadītāja apliecību (le permis de conduire), iespējams, vairāk saņem vīrieši, bet gredzenu, rokaspulksteni, brilles (la bague, la montre, les lunettes) – kaut arī ar brillēm tā šaubīgi – var “uzvilkt” sievietei, kas lielākoties valkā rotas.

   Komentārs by macosvalodas — 2.aprīlis, 2009 @ 11:27

 2. Jāizmanto tas, kas visdziļāk iekšā sēž un pirmais nāk prātā.
  Ar reliģiju esmu pats ticis galā diezgan pamatīgi (iesaku visiem izlasīt Richard Dawkins “The God Delusion”), bet no stereotipiem ļoti grūti atbrīvoties pilnībā.

  Komentārs by Kristaps — 2.aprīlis, 2009 @ 11:58

  • Šodien iedomājos sauli ar bārdu. 🙂
   Un ieskatījos arī savā franču valodas gramatikas grāmatā (Poisson-Quinton S., Mimran R., Mahéo-Le Coadic M. Grammaire expliqué du français. CLE International, 2007). Tajā teikts: kaut arī lielākoties lietvārdu dzimte ir nejauša, “tomēr faktam, ka vārdam ir sieviešu vai vīriešu dzimte, ir ļoti svarīga simboliska nozīme. Piemēram, franči parasti iztēlojas un attēlo mēnesi (la lune), nāciju (la nation), patiesību (la vérité), republiku (la république) utt. sievišķā veidolā, bet sauli (le soleil), tautu (le peuple), drosmi (le courage) utt. vīrišķā veidolā.” Ir zināmas atšķirības, salīdzinot ar latviešu valodu. Turklāt noteikti pieņēmumi jau ir pašā valodā.

   Komentārs by macosvalodas — 2.aprīlis, 2009 @ 20:57


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: