Mācos valodas

17.marts, 2009

Kā iegaumēt jaunus vārdus

Filed under: Mācīšanās veidi — Birkas:, , — macosvalodas @ 14:25

Paņēmieni, kas var palīdzēt iegaumēt jaunus vārdus un izteikumus. (Avoti: www.omniglot.com, www.language-learning-advisor.com/language-learning-tips.html, saīsināta versija, iekavās mani komentāri.)

Nepazīstamā asociēšana ar pazīstamo. Ir svešvalodas vārdi, kuriem ir līdzīga nozīme vai kuri skan līdzīgi dzimtās valodas vārdiem. Var iztēloties bildes vai ainiņas, kuru pamatā ir šī saikne starp valodām. (Lai atcerētos vārdu un stylo (pildspalva), var iedomāties stilīgu pildspalvu. Tāpat, ja ir zināma vēl kāda svešvaloda, šad tad var atrast līdzības ar to, piemēram, franču un angļu valodā ir diezgan daudz līdzīgu vārdu.)

Lietvārdu dzimte. Var iedomāties tās valsts karti, kuras valodu mācies, sadalīt teritoriju divās daļās un iztēloties, ka novieto vienā teritorijas daļā lietvārdus sieviešu dzimtē, otrā – vīriešu dzimtē. (Pati esmu izmantojusi citu ieteikumu: sadalīt burtnīcas lappusi divās daļās, un vienā pusē rakstīt lietvārdus vīriešu dzimtē, otrā – sieviešu dzimtē. Kad mēģinu attiecīgo vārdu atcerēties, reizēm atmiņā ir palicis, kurā pusē to esmu pierakstījusi.)

Sevis pārbaude un atkārtošana. Lai vārdi paliek atmiņā, ik pa laikam jāpārbauda, vai tos atceries, un tie jāatkārto. Ja iemācies pāris jaunus vārdus no rīta, pārbaudi, vai tos joprojām atceries dienas gaitā, nākošajā dienā, pēc nedēļas un pēc mēneša.

Mācies saistītus vārdus un frāzes. Kad mācies vārdu “roka”, mēģini iemācīties ar to saistītus vārdus, piemēram, rokas daļas, rokas kustības, citas ķermeņa daļas, apģērbus, ko var uzvilt uz rokām. Mēģini iemācīties vārdus ar to pašu sakni un frāzes, kurās ir vārds “roka”.

Mācies vārdus kontekstā. Mēģināt iegaumēt nesaistītu vārdu sarakstus ir garlaicīgi, grūti un bieži nav noderīgi, ja vārdu dzirdi vai redzi citā kontekstā. Ja vārdus mācās kontekstā, tos vieglāk atcerēties, lietot un vēlāk atpazīt citās situācijās. Mācoties vārdus, var iedomāties, kādās situācijās tos varētu lietot, piem., gatavojot ēst, ēdot, iepērkoties utt., un iemācīties citus vārdus, kas saistās ar šīm situācijām.

Lasi svešvalodā pēc iespējas daudz. Grāmatas, žurnālus, avīzes, komiksus, jebko, kas šķiet interesants.  Lasot var mēģināt uzminēt vārdu nozīmi un tad pārbaudīt vārdnīcā, vai uzminēts pareizi. Nav jāmeklē vārdnīcā visi nepazīstamie vārdi, ja teksta galvenā doma ir saprotama.

Klausies svešvalodā pēc iespējas daudz. Ir ļoti svarīgi valodu dzirdēt. Var klausīties radio, audiogrāmatas, mācību CD utt.

Izmanto magnetofonu, diktofonu, pleijeri. Var ierakstīt vārdus un frāzes un pēc tam klausīties – gan pārbaudīt savu izrunu, gan atkārtot vārdus. Var ierakstīt pusi no kāda dialoga (piem., jautājumus) un klausoties iesaistīties tajā (piem., atbildēt uz jautājumiem).

Kartītes. Izveido kartītes; uz vienas puses uzraksti vārdu vai izteikumu dzimtajā valodā, uz otras – svešvalodā. Ja rodas iespēja (transportā vai gaidot rindā pie ārsta), var tās izskatīt.

Advertisements

10 komentāri »

 1. Man patīk katru dienu saņemt e-pastu ar vienu vārdu un tā lietošanas piemēriem. http://dictionary.reference.com piedāvā šādu iespēju angļu un spāņu vārdiem.

  Komentārs by Ieva — 2.aprīlis, 2009 @ 10:22

  • Jā, tā arī ir laba lieta, kuru gan vēl neesmu izmantojusi. Tiem, kas mācās franču valodu, arī ir tāda iespēja, citā interneta vietnē (piemēram, http://www.transparent.com/wotd/today/french.htm). Pašlaik aprobežojos ar to, ka šad tad izvēlos kādus divus vārdus vai frāzes, ko dienas gaitā cenšos atkārtot vai apspēlēt, veidojot teikumus.

   Komentārs by macosvalodas — 13.aprīlis, 2009 @ 15:50

 2. Klau, Tu esi ķērusies pie apšaubāma biznesa un piedāvā apgūt angļu valodu, izmantojot SMS, vai arī tie mērgļi zog Tevis rakstīto?
  http://anglu.valodas-kursi.lv/

  Komentārs by Lasītājas piezīmes — 12.novembris, 2009 @ 11:30

  • Pie apšaubāma biznesa par laimi vēl neesmu ķērusies. Tie mērgļi zog manis rakstīto (gan tulkoto, gan komentēto).

   Komentārs by macosvalodas — 12.novembris, 2009 @ 20:25

   • Jā, es nopriecājos, kā viņi iesaka mācīties angļu valodu, iedomājoties par stilīgu pildspalvu.

    Komentārs by Lasītājas piezīmes — 12.novembris, 2009 @ 20:31

   • Paldies par ziņu! Padomāšu, kā zagļiem atdarīt ar kaut ko tikpat “jauku”. Varu tikai brīnīties, kā Tev izdodas atrast šādas lietas (arī Tavā blogā minēto nekaunīgā plaģiātisma gadījumu) – šķiet, ka Tev ir detektīva spējas!

    Komentārs by macosvalodas — 12.novembris, 2009 @ 21:52

 3. Tie mērgļi droši vien iztulkoja, no tās pašas lapas kur Tu.. 😀

  Komentārs by SE — 13.novembris, 2009 @ 11:38

  • Jā, bez šaubām. Tieši tiem pašiem vārdiem un tieši tāpat saīsinājuši un vēl manus komentārus iekavās ierakstījuši (piemēram, par franču vārdu un stylo).
   O! Bet tagad skatos, ka no šejienes kopētie ieteikumi šai dīvainajā lapā pazuduši!

   Komentārs by macosvalodas — 13.novembris, 2009 @ 12:22

   • Viņiem kāds varētu piedāvāt latviešu val. gramatikas īso kursu. SMSkās. 😉

    Komentārs by Lasītājas piezīmes — 13.novembris, 2009 @ 12:27

   • 😀 Jā, viņu latviešu valodu es arī paguvu novērtēt. Diez kā var iemācīt kaut ko svešvalodā, ja tik pavirši izturas pret savējo?

    Komentārs by macosvalodas — 13.novembris, 2009 @ 12:52


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: