Mācos valodas

8.marts, 2009

Sarunas ar sevi

Filed under: No manas pieredzes — Birkas:, , , — macosvalodas @ 13:18

Vakar bija skaista pavasarīga diena, un, kamēr gāju no Nacionālās bibliotēkas līdz Valtera un Rapas grāmatnīcai, izmēģināju vienu jaunu mācīšanās paņēmienu – gāju un nosaucu visas lietas, ko redzu, stāstīju sev franciski (brīžiem balsī, brīžiem domās), kas notiek apkārt. Par kokiem, tiltiņu un kanālu, par pīlēm (un canard!), operu un kafejnīcu. Nav viegli, bet ir aizraujoši un lietderīgi!

Rīta pusē jau biju bijusi franču valodas kursos, un tur pasniedzējai tika uzdots viens pieminēšanas vērts jautājums. Kāda studente vaicāja, ko vēl varot palasīt franciski, jo visi bibliotēkā esošie adaptētie teksti jau esot izlasīti, bet Simenona detektīvstāsti esot par sarežģītu. Pasniedzēja: “Mmm, tomēr tieši daiļliteratūru būtu lasīt vislabāk, kaut arī sarežģīti…” Iespraucos es: “Var lasīt komiksus!” Pasniedzēja: “Nē, nē, komiksos ir sarunvaloda, labāk tomēr daiļliteratūru…”

To es nudien nespēju saprast! Kāda tad valoda cilvēkam ir jāiemācās?! Taču tā, kurā Francijā runā! (Protams, negribu noniecināt arī daiļliteratūru.) Turklāt bildes padara lasīšanu (un paralēli vārdnīcas šķirstīšanu) daudz aizraujošāku. Un, ja es iemācos kādu apvidvārdu, neliterāru izteicienu vai lamuvārdu, tas taču arī var noderēt, vai ne?

Advertisements

3 komentāri »

 1. Kļūda Nr 1 mācoties angļu (domājams jebkuru) valodu:

  koncentrēšanās uz gramatiku

  Šī esot lielākā, izplatītākā un briesmīgākā kļūda. Tā uzskata mans šobrīdējais favorīt-angļu-val-skolotājs AJ Hoge. Viņš apgalvo, ka pētījumi pierāda, ka gramatikas studijas nelabvēlīgi iespaido runāšanas spējas konkrētajā valodā. Kāpēc? Tāpēc, ka angļu valodas gramatika vienkārši ir pārāk sarežģīta, lai to atcerētos un lietotu pareizi runājot… reāla saruna ir par ātru, lai domātu par gramatiku. Manuprāt, loģiski.

  AJHoge: “Jums nav pietiekami daudz laika, lai domātu, atcerētos simtiem tūkstošus gramatikas likumu, izvēlies vienu pareizo un lieto to”.

  Tava loģiskā kreisā smadzeņu puse to nevar pavilkt? Tev jāmācās gramatika intuitīvi un neapzināti, kā bērnam. Tas izdarāms, ļoti daudz klausoties pareizu angļu valodu, tādējādi smadzenes automātiski iemācās lietot pareizu gramatiku.

  Cerot, ka tā arī ir,

  AJHoge metožu piekritēja Ieva Kauliņa

  Komentārs by Ieva Kauliņa — 9.marts, 2009 @ 07:34

 2. Man tieši liekas, ka angļu valodas garamtika ir ļoti vienkārša, salīdzinot, piemēram, ar krievu, latviešu, vācu valodām. Bet piekritu, ka nevajag koncentrēties uz gramatikas. Valodu apgūšanā aglvenais ir runāt 🙂

  Komentārs by Jeļena — 14.jūlijs, 2009 @ 15:32

 3. Man tomēr patīk gramatika – pat šad tad palasīt gramatikas grāmatu. Protams, runāt ir ļoti svarīgi, bet, piemēram, man ātrāk saprast, kā lietot dažādas (darbības vārdu, lietvārdu utt.) formas, palīdz gramatikas tabulas un apraksti vai arī pašas izsecinātas likumsakarības. Mācīšanās veidi katram varētu būt ļoti atšķirīgi.

  Komentārs by macosvalodas — 14.jūlijs, 2009 @ 20:13


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

%d bloggers like this: